تحریم های آمریکا علیه هوآوی کاهش یافت. و اما یک تحریم عجیب.

تحریم های آمریکا علیه هوآوی توسط حکومت دونالد ترامپ وضع شد و اخیرا پس از نشست گروه بیست در پکن-یایتخت ژاپن- مذاکراتی بین ایالات متحده آمریکا و چین صورت گرفته و طی آن کاخ سفید اعلام کرد که تحریم ها تقلیل پیدا کرده است.

کاهش تحریم های آمریکا علیه شرکت برزگ چینی پس از آن صورت گرفت که علاوه بر مذاکرات دو کشور در حاشیه اجلاس گروه بیست، این شرکت چینی در یک دادگاه فدرال در ایالت تگزاس از دولت آمریکا شکایت کرده است.

الجزیره از یک اقدام عجیب دولت آمریکا سخن گفته است که آمریکا با اینکه تحریم های این کشور علیه هوآوی را تا حد زیادی کاهش داده است ولی هوآوی همچنان در لیست سیاه ورود به آمریکاست.

عجیب اینکه دولت فدرال قصد دارد بجای تحریم های دیگر و ممنوعیت واردات گوشی های هوآوی، ورود این گوشی به ایالات متحده آمریکا را سخت گیرانه تر کند و گوشی های هوآوی تحت نظارت شدید امنیتی وارد آمریکا شوند.

این راهبرد عجیب دولت آمریکا دقیقا تقدیم همان دادگاهی شده است که شکایت اصلی هوآوی علیه دولت آمریکا به آن ارائه شده بود.

تحریم های آمریکا علیه هوآوی در چارچوب جنگ تجاری آمریکا و چین می باشد. طی آن دولت آمریکا اعلام کرد که استفاده از برنامه های اندروید شرکت گوگل توسط گوشی های هوآوی را منع کرد.

در حاشیه اجلاس گروه بیست در توکیو پایتخت ژاپن ملاقاتی بین سران دو کشور صورت گرفت و طی آن کاخ سفید تحریم های این شرکت را تا حدود زیادی برداشته است. اما در اقدامی دیگر قصد دارد ورود هوآوی به ایالت متحده را امنیتی کند و گوشی های نامبرده تحت نظارت سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا CIA وارد آمریکا شوند.