فورا از اندروید حذف کن.. کشف 24 عدد از اپلیکیشن های آلوده به جوکر
فورا از اندروید حذف کن.. کشف ۲۴ عدد از اپلیکیشن های آلوده به جوکر

آیا گوشی موبایل شما آلوده به برنامه مخرب جوکر است؟ بله ممکن است. امکان دارد همین حالا گوشی من و یا شما آلوده به برنامه مخرب جوکر باشد. با اکسنید همراه باشید تا شما را با جدیدترین اپلیکیشن های آلوده به جوکر آشنا کنیم.

به گزارش اکسنید به نقل از الجزیره: هیچ روزی نیست مگر اینکه تعداد زیادی از اپلیکیشن های اندرویدی راه خود را به فروشگاه گوگل پلی باز کنند. صد ها هزار نفر آن ها را دانلود می‌کنند. اما بی خیال از اینکه ممکن است بعضی از آن‌ها آلوده به برنامه های مضر و ویرانگر باشند.

حالا نوبت جوکر (joker) است. این برنامه زیان بار و فوق العاده خطرناک در ۲۴ اپلیکیشن اندرویدی مخفی است.

الکسیژ کوبرینز کارشناس امنیت اطلاعات در شرکت CSAS از این ۲۴ برنامه خبر داده است. البته این برنامه ها از گوگل پلی خذف شده اند ولی تا قبل از کشف آن ها ۴۷۲۰۰۰ بار دانلود شده اند.

جوکر چیست؟

این برنامه برای سرقت اطلاعات مالی کاربران طراحی شده است. آن ها زمانیکه اطلاعات مالی خود را در اپلیکیشن های اشتراکی وارد می کنند. این اطلاعات به سرقت رفته و درحالیکه آن ها اصلا متوجه نیستند.
این اطلاعات برای مقاصد خرابکاری استفاده می شود. قربانی زمانی متوجه می‌شود که مبالغ هنگفتی از حساب بانکی شان خارج شود.

آقای کوبرینز دانارک را مثال زده است. که اپلیکیشن های آلوده به جوکر هر هفته حدود ۵۰ کرون دانمارکی (حدود ۶٫۷۱ یورو) از حساب قربانی خارج می کنند. این زمانی رخ می دهد که کاربر اشتراک خود را به اشتراک پریمیوم یا ممتاز ارتقاء می دهد. اطلاعات کاربر شامل رمز ورود و تمام اطلاعات حساب بانکی وی را دریافت می کند و بصورت هفتگی شروع به برداشت پول از حساب قربانی می کند.

این برنامه ها اکنون کشف شده و از اپل استور خذف شده‌اند. اما قبل از کشف، در بیش از ۴۷۲۰۰۰ دستگاه اندرویدی نصب شده‌اند.

فهرست اپلیکیشن های آلوده به جوکر کدامند؟

در ادامه اپلیکیشن های آلوده به برنامه مخرب و زیان آور جوکر را فهرست می‌کنیم تا اگر خدای ناکرده یکی از برنامه های زیر را در موبایل، تبلت و یا هر دستگاه دیگر اندرویدی دارید فورا نسبت به حذف آن اقدام کنید.

 1. Advocate Wallpaper
 2. Age Face
 3. Altar Message
 4. Antivirus Security – Security Scan
 5. Beach Camera
 6. Board picture editing
 7. Certain Wallpaper
 8. climate SMS
 9. Collate Face Scanner
 10. Cure Camera
 11. Dazzle Wallpaper
 12. Declare Message
 13. Display Camera
 14. Great VPN
 15. Humour Camera
 16. Ignite Clean
 17. Leaf Face Scanner
 18. Mini Camera
 19. Print Plant scan
 20. Rapid Face Scanner
 21. Reward Clean
 22. Ruddy SMS
 23. Soby Camera
 24. Spark Wallpaper

کارشناسان توصیه می‌کنند اگر چنانچه یکی از برنامه های فوق را دستگاه خود نصب کرده اید بعد از حذف آن از دستگاه خود، به گوگل پلی مراجعه کنید تا خدای ناکرده از طرف شما در هیچ برنامه ای اشتراک نخریده باشد. سپس به بانک بروید و حساب بانکی خود را چک کنید.

جدی بگیرید…

پایگاه لایف هکر توصیه می کند که کلیه رمز عبورهای خود را تغئیر دهید. و به دستگاه های حکومتی اطلاع دهید. زیرا ممکن است جوکر اطلاعات مالی و حساس شما را به سرور های دیگری انتقال داده باشد.

منبع: الجزیره
بازنشر و هرگونه بهره برداری از این مطلب، با ذکر منبع و لینک به منبع (exneed.com) آزاد است.